Asset Publisher Asset Publisher

Oryginalne "Przemyślenia o lesie"

 

Witam bardzo serdecznie,

Nazywam się Sergio Policastro i jestem magistrem fizyki. W wyniku zupełnie niespodziewanego zwrotu zdarzeń przyszła możliwość dla mnie żeby z wielkiego miasta  przyjechać do małej wsi Starościn, a co za tym idzie także do graniczącego z wsią małego miasteczka Rzepin. Nastąpiło to w wyniku podjętego przeze mnie tutaj wolontariatu w Technikum Leśnym w Starościnie, gdyż w wyniku tego mam okazję poznać pracę w lasach państwowych poprzez uczęszczanie na zajęciach praktycznych uczniów.
 

Będąc przysłowiowym mieszczaninem, nigdy nie miałem tej przyjemności aby z bliska poznać jak wygląda życie na wsi lub w małej mieścinie zagarniętej przestrzenią Wielkiego Królestwa Natury jakimi są światowe lasy. Pierwsze moje wrażenie na temat tutejszej okolicy jest pełnia spokoju i ciszy, która jest zupełną odwrotnością hałasów i szumów mających miejsce w wielkich miastach.

 

Życie w obrębie lasów ma jednak swoją cenę i jest niewątpliwie trudniejsze i bardziej wymagające, gdyż ludzie są tutaj w zupełności zdani na łaskę Matki Natury. Pomimo tego, jestem zdania że takowy sposób życia wymusza na człowieku okazywanie szacunku i pochylenie głowy przed Naturą, co jest konieczne do utrzymania harmonii w naszych życiach tak jak i w życiu świata i całego wszechświata. Natura końcem końców jest podstawowym źródłem naszego istnienia bez której nie moglibyśmy przetrwać, za to Natura spokojnie bez nas mogłaby dalej istnieć.

 

Przebywanie tutaj w Rzepinie i Starościnie dało mi także możliwość poznania i porozmawiania z ludźmi którzy lasem żyją od kiedy pamiętają i ich opowieści wzbogaciły mnie o wiedzę nieznaną mi do tej pory. W pierwszej osobie mogłem się tutaj przekonać o wielofunkcyjności naszych lasów i szerokim zakresie obowiązków polskiego leśnika. Gospodarka leśna, hodowla lasów,         ochrona lasów ( m.in. ochrona przeciwpożarowa, czyszczenie lasów), edukacja leśna – to są obowiązki leśniczego.

Chciałbym tutaj także dodać że Natura oraz ludzie są wzajemnie od siebie zależni, to znaczy że korzystając z danych nam dóbr naturalnych mamy także obowiązek wspomagać przyrodę. Leśnik gospodarujący lasami właśnie to robi, ponieważ w ten sposób pomaga utrzymać naturalną równowagę w środowiskach przyrodniczych. Nie miałoby przecież żadnego sensu np. zostawienie całego mnóstwa martwych drzew lasach gdyż przez to zwiększa się chociażby zagrożenie pożarowe (szczególnie w cieplejszych okresach), jedno z największych problemów z którym się zmagają lasy ogólnoświatowe. Przykładem państwa gdzie jest ogromny problem z pożarami to jest Portugalia, gdzie od 2003 r. spłonęło prawie 2 mln ha lasów. W Polsce nie mamy takich problemów gdyż metody ochrony lasu np. ochrona przeciwpożarowa są wysoce rozwinięte. Tego typu czynności składają się oczywiście na to dlaczego mamy w Polsce tak piękne lasy.  Leśnik po prostu sam w sobie stanowi kwintesencję prawdziwego ekologa, osoby szanującej i dbającej o środowisko naturalne.

 

W wyniku kwestii wspomnianych przeze mnie powyżej dotarło to do mnie jeszcze bardziej że zalesianie ziemskich obszarów jest sprawą jak najbardziej słuszną i wartościową, dlatego trzeba tą ideę propagować w naszych społeczeństwach. W obliczu światowych kryzysów a także zmian klimatycznych, zalesianie może jednak połączyć ludzi w celu zmiany aktualnej sytuacji na lepszą.

 

Jako ciekawostka dodam jeszcze że dużo swojego wolnego czasu przeznaczam na spacery i wszelką inną aktywność fizyczną w lesie, gdyż atmosferyczne i przede wszystkim klimatyczne otoczenie leśnego środowiska naturalnego samo w sobie stanowi inspirację do tego typu działań . Tego typu przeżycia dają mi ogrom natchnień a także pogłębiają ulubione przeze mnie dywagacje filozoficzne na temat życia.

 

 

 

 

 

Także reasumując, jestem bardzo szczęśliwy z możliwości pobytu na terenie polskich lasów państwowych i sam coraz bardziej zauważam że odwraca to bieg mojego życia w kierunku lepszym i przede wszystkim bardziej pozytywnym. Tak jak wspomniałem na początku tego małego artykułu, czuję tutaj większy spokój na duszy co jest wartością niezbędną w dążeniu do bycia produktywnym członkiem swojej społeczności a przede wszystkim dobrym człowiekiem.

Z Panem Bogiem, Darz Bór !